اردوها و بازدیدها
 
اردوی زیارتی مشهد مقدس

مشهد از شهرهای در شمال شرقی ایران و مرکز استان خرسان رضوی است. این شهر با 5/2 میلیون نفر جمعیت دومین شهر پرجمعیت ایران است .وجود آرامگاه امام رضا (ع)،هشتمین امام مذهب شیعه در این شهر سالانه بیش از 10 میلیون زائر را به این شهر می کشاند .

موقعیت جغرافیایی

شهرمشهد،مرکز استان خراسان رضوی با مساحت تقریبی دویست کیلومتر مربع در شمال شرق ایران و در حوضه آبریز کشف رود . بین رشته کوههای بینالود وهزار مسجد واقع است.ارتفاع شهر از سطح دریا 980متر و فاصله آن از تهران 925کیلومتراست.

حوضه ی رودخانه ی کشف رود که شهر مشهد در آن قرار دارد.به خاطر شرایط مناسب طبیعی از پیش از اسلام به عنوان یکی از مناطق مورد توجه برای سکونت در خراسان به حساب می آمد.این منطقه ابتدا مسکن اقوام غیرآریایی بود.در داستان های ملی ایران بنای اصلی شهر توس را به جمشید و تجدید بنای آن را به توس پهلوان و سپهسالار ایرانی نسبت می دهند . توس در زمان خلافت عثمان به طور کامل توسط اعراب فتح شد. در دوره ی اسلامی این منطقه بخشی از ولایت توس به مرکزیت شهر تابران بود که آبادهای سناباد و توفان که بخشی از مشهد کنونی هستند را نیز در بر می گرفت.پس از حمله ی مغولان مردم شهر ویران شده ی توس به مشهد مهاجرت کردندوشهر توسعه پیدا کرد.مشهددر زمان حکومت نادرشاه افشاریه به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد .

مکان های تاریخی و مقدس شهر مشهد

از دیدنی های داخل شهر و اطراف آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

از سناباد وتوس قدیم آثار تاریخی زیادی بر جای نمانده و پیشینه بیشتر آثار تاریخی در این شهر به پس از قرن 8 هجری می رسد.از آن جمله می توان به مسجد گوهرشاد،میل اخنگان ،مسجدهفتادودوتن،گنبدخشتی ومصلی طرق اشاره کرد.از شهر تاریخی توس بناهایی مانند گنبد هارونیه برجا مانده است (هم اکنون شهر توس درحال بازسازی است).چهار طاقی بازه هورنیز از قدیمی ترین بناهای موجود در محدوده شهر است که زمان ساخته شدنش را قرن سوم میلادی تخمین می زنند.آرامگاه نادرشاه،آرامگاه فردوسی ونیز مدارسی چون عباسقلی خان از دیگر آثار تاریخی موجود در شهر است.ازدیگر مراکز دیدنی و تفریحی شهر مشهد می توان به موزه های آستان قدس رضوی(که خودشامل چندین موزه است)مجتمع تجاری پروما،بازار رضا،بازاربین المللی،بازارخیام،مجتمع آلتون ومجتمع تجاری الماس شرق و مجتمع تجاری وصال اشاره کرد .

از مجموعه پارکها و پارکهای شادی می توان به پارک کوهسنگی ،پارک و شهربازی ملت ، کوهستان پارک شادی ، باغ وحش و پارک جنگلی وکیل آباد،مجموعه سرزمین موج های آبی به عنوان بزرگترین پارک آبی سرپوشیده آسیا و همچنین مجموعه بزرگ پارک موضوعی سپاد اشاره کرد .

ییلاقات اطراف مشهد به خصوص شاندیز و طقبه ،زشک ،نغندر،جاغرق،منطقه ییلاقی خور(قزلق)و منطقه ییلاقی سررود در شمال غربی مشهد ،چالی دره پارک جنگلی وکیل آباد ،بوستان ملت ، آبشار اخلمدو کنگ (ماسوله ای کوچک)، آبشار ارتکند، پارک جنگلی نه دره در دو کیلومتری حنوب مشهد،بازار بعثت طرقبه ، منطقه دیدنی فریزی،سدارداک،هفت حوض،چشمه گیلاس،چشمه گراب از جمله مکان های تفریحی مورد توجه گردشگری هستند .

علی بن موسی الرضا 

ابوالحسین علی بن موسی الرضا  (148­­­­­_203)ملقب (رضا)  امام هشتم شیعیان دوازده امامی که وی را به عنوان امام  رضا یاد می کنند.پدر او ابوالحسین   موسی الکاظم (امام کاظم) هفتمین امام شیعیان و مادرش طبق روایات مختلف نام ها و لقب های (ام البنین - نجمه - سکن وتکتم )را دارد.      زادگاه ابن موسی  شهر مدینه بود و در توس در گذشت. شیعیان  مامون خلیفه عباسی که او را ولیعهد حکومت عباسیان کرده بود را مسئول شهادتش می دانند.    

آداب زیارت امام رضا علیه السلام

 معرفت و شناخت امام(ع)
کسی که بر چشمه آبی وارد می شود، به اندازه ظرفی که به همراه دارد، از آن چشمه بهره می گیرد و زائری که به زیارت امام می آید به اندازه شناخت و معرفتی که دارد، از زیارت خویش سود می برد. پس پیش از هر چیز ، سطح شناخت و آگاهی خود را درباره امام بالا ببریم و قبل از ورود به میهمانی، صاحب خانه، خصوصیات اخلاقی و رفتاری او و نیز انتظارات و خواسته های وی را بشناسیم .  

 طهارت روحی

یکی از بزرگترین ویژگی های اهل بیت (ع) طهارت و پاکی آنان از هر گناه و کاستی است و دوست دارند که میهمانان آنان نیز ازگناه پاکیزه باشند. شایسته است که زائر امام، قبل از ورود به حرم ، بیشترین سعی خود را برای کسب طهارت و پاکیزگی روحی انجام دهد. برخی آلودگی های انسان مربوط به سستی در انجام واجبات، سهل انگاری در نماز و روزه و ارتکاب برخی محرّمات است که باید به درگاه خدا توبه کرد و به راستی تصمیم گرفت که گذشته را جبران کرده، در آینده به گناه و آلودگی نزدیک نشود .
بخشی دیگر از آلودگی های انسان مربوط به نادیده گرفتن حقوق دیگران ، بی احترامی به پدر و مادر، ضایع ساختن حق برادر و خواهر، قطع ارتباط با خویشاوندان و تصرّف در اموال یتیمان وکودکان و بی اعتنایی به حقوق همسر و فرزندان و...است که توبه از این گونه گناهان علاوه بر ندامت قلبی و باطنی- به این است که آن حقوق ضایع شده را در عمل جبران کند وتصمیم بگیرد رضایت صاحبان حق رابه دست آورد .
طهارت جسمی

لباس و بدن پاکیزه، از آداب اعمال عبادی است و چون حرم امامان مکانی است که برای عبادت و بندگی خدا مهّیا شده است و محضر امام، محضر ولی خداست، باید نهایت پاکی و طهارت را رعایت کرد و علاوه بر آن، پیش از ورود به حرم (غسل زیارت) کرد و وضو گرفت .«غسل » به نیّت پاکی از همه آلودگی ها یی که نیاز به غسل داشته است و ممکن است آن را فراموش کرده باشد و نیز به نیت آمادگی برای زیارت امام و نیایش به درگاه الهی .
آمادگی روحی و عاطفی
علاوه بر طهارت جسمی و معنوی، برخی از اعمال، زمینه روحی زائر را برای زیارت آماده می سازد، از آن جمله است کمک به نیازمندان و یاری رساندن به دیگر زائرین. یکی از راه های ایجاد آمادگی روحی و معنوی برای کسانی که به صورت گروهی و کاروانی به زیارت می آیند، یاری رساندن به همراهان و فراهم آوردن زمینه آسایش و زیارت برای آنان است .
در حالات امام خمینی (ره) نوشته اند که وقتی در دوره جوانی همراه دوستان خود به زیارت حضرت رضا (ع) مشرف شده بودند، وقتی همه با هم به زیارت می رفتند، امام زودتر از دیگران به اتاق محل سکونت باز می گشت، اتاق را تمیز می کرد و امکانات پذیرایی را فراهم می آورد تا وقتی همراهرن از راه می رسند، با نوشیدن چای و استراحت، خستگی از تن آنان بیرون رود. خدمت به زائرین و دوستان حضرت رضا (ع) به معنای خدمت به خود آن حضرت است و راه خوبی برای جلب توجه و عنایت خاص آن حضرت است .
زیارت و عرض سلام و ارادت
حساس ترین مرحله زیارت، همین مرحله است که زائر پس از رعایت آداب زیارت و کسب طهارت ظاهری و باطنی، با نیتی خالص و به هدف اطاعت از خداوند، به اظهار موّدت و دوستی با اهل بیت پرداخته و در برابر ضریح آن بزرگوار با ادب و احترام ایستاده یا زانو زده است .
دعا، هم می تواند به فارسی باشد و هم به عربی و بهترین دعا، دعاهایی است که از امامان معصوم (ع) و بزرگان روایت شده اشت، مانند زیارت « امین الله » یا « زیارت جامه کبیره» و یا « زیارت مخصوص حضرت رضا (ع)
 نماز به درگاه الهی
پس از قرائت دعا و زیارت امام (ع) ، دو رکعت نماز همانند نماز صبح توصیه شده است. نماز، تنها برای عبادت خداوند و تقرب به سوی اوست، امّا ثواب آن به پیشگاه امام (ع) هدیه می گردد .
دعا و نیایش به پیشگاه پروردگار
در روایات چنین آمده است که دعا و راز و نیاز با خداوند و در خواست حاجت های خود از پیشگاه پروردگار ، مغز و روح عبادت است. پس از زیارت و نماز،فضای ذهنی زائر برای درخواست حاجت های خود از خداوند کاملاً آماده است .
در محضر امام و فضای معنوی حرم و پس از آمادگی های روحی و معنوی، باید دست ها را به سوی آسمان _ محل نزول رحمت الهی _ بلند کرد و به گونه ای که برای دیگران مزاحمت ایجاد نشود، باید یکایک درخواست های خود را به ساحت خدای یگانه و امام معصوم (ع) عرضه داشت؛ چرا که زمینه برای نزول لطف و رحمت الهی در چنین فضای ملکوتی آماده و مهیّا است .
پیمان صداقت و بندگی به درگاه خدا
از جمله عواملی که می تواند در استجابت دعاهای زائر مؤثر باشد، این است که در محضر امام (ع) با خدا عهد و پیمان ببندد که واجباتش را انجام دهد و از گناهان دوری نماید، حقوق دیگران را ادا کند و برای فرج و ظهور امام زمان (عج) و نیز پیروزی مسلمانان در سراسر عالم دعا کند .
هر زائری، خود ، می داند که در زمینه ای از زمینه های دینی کمبود دارد ، مثلاً یکی در اقامه نماز کوتاهی کرده است، دیگری در مورد روزه و سومی در زمینه حجاب و عفاف و چهارمی درباره حق پدر، مادر، همسر  ، فرزند و ...

دعا برای ظهور حضرت مهدی(عج)

انسان های صالح، همواره از ظلم و فساد و گناهی که در جامعه بشری جریان دارد ، ناراحت هستند و می دانند که بهترین کسی که می تواند بشر را از این ظلم و فساد گسترده نجات بخشد، امام زمان (عج) است و از این رو در دعاهای خود برای ظهور آن حضرت دعا می کنند و منتظر ظهور آن بزرگوار می باشند .

                                                                                               التماس دعا